Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadwigensis po raz dziesiąty

Łukasz Koleśnik
To było bez wątpienia muzyczne święto wszystkich melomanów i to w wyjątkowej, jubileuszowej odsłonie.

Festiwal Jadwigensis to wydarzenie, które na trwałe zapisało się w historii Krosna Odrzańskiego i od lat cieszy się w pełni uzasadnioną renomą, także tą międzynarodową. – Cieszę się, że jubileuszowa odsłona przyciągnęła tak wiele osób. To dowód na to, że muzyka, także w swojej klasycznej odsłonie, cieszy się ogromnym zainteresowaniem – zaznacza Tomasz Miechowicz, dyrektor Centrum Artystyczno-Kulturalnego „Zamek”. To zainteresowanie podkreśla również mezzosopranistka Agnieszka Rehlis, która zaczarowała publiczność swoim występem ostatniego dnia Festiwalu. – Wydarzenie zostało wspaniale zorganizowane. Cieszy fakt, że tak wiele osób ma chęć, aby obcować z muzyką, która nie zawsze jest łatwa w odbiorze, ale jak widać porusza serca. To ogromny zaszczyt, że mogłam wystąpić w Krośnie Odrzańskim i to w ramach jubileuszowej edycji Festiwalu – wyjaśnia.

Muzyczna uczta została zainaugurowana w czwartek 29 września. Uroczyste otwarcie Festiwalu miało miejsce, podobnie jak w latach ubiegłych, w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej, miejscu, które już na trwałe kojarzy się z tym wyjątkowym wydarzeniem. – To ogromna radość, że nasza muzyczna podróż rozpoczyna się właśnie tutaj. Tym bardziej, że w ramach otwarcia Festiwalu mogliśmy usłyszeć m.in. Psalmy Dawidowe przetłumaczone na język polski – mówi ks. Zbigniew Samociak, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej. Zgodnie z zapowiedzią pierwszego dnia rewelacyjny występ dał Kwartet Wokalny TEMPUS. Licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć „Perły polskiej muzyki dawnej”, w tym kompozycje Wacława z Szamotuł i Grzegorza Gerwazego Gorczyńskiego.

Piątek, drugi dzień Festiwalu, był z kolei okazją do wysłuchania w Zamku Piastowskim największych przebojów polskiej i światowej muzyki filmowej w ramach koncertu „Serenada Filmowa”. O muzyczne doznania zadbał tego wieczoru zespół Jarek Buczkowski & Company.

Sobota to z kolei spotkanie w Państwowej Szkole Muzycznej i wspaniałe upamiętnienie Jana Kiepury, którego twórczość w 50. rocznicę śmierci przypomnieli Dariusz Pietrzykowski (tenor), Veronika Juhasz (sopran) oraz Robert Adamczak (fortepian).

Niedziela to z kolei finał Festiwalu spięty muzyczną klamrą. Muzyczna uczta ponownie zagościła bowiem w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Podczas tego wyjątkowego wieczoru mogliśmy wysłuchać wspaniałego koncertu galowego „Dixit Dominus”, w którym udział wzięli wspomniana już Agnieszka Rehlis, Chór Kameralny Univocale Berlin oraz Orkiestra Festiwalowa pod batutą Christopha Ostendorfa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto