Turyści, którzy chcieli w ostatnich dwóch latach przepłynąć się Zefirem nie mieli szczęścia. Czy w tym roku fortuna się do nich uśmiechnie?

- Zefir nie wypłynął nawet z Kostrzyna, natomiast Laguna utknęła w Nowej Sali. Poziom wody jest po prostu tak niski, że statki nie są w stanie przepłynąć tej trasy - mówił burmistrz Marek Cebula przed słynnym Flisem Odrzańskim. Te słowa wypowiedział dwa lata temu.
- Słyszałem od moich kapitanów, że tak źle nie było na rzece co najmniej od kilkunastu lat - komentował wtedy Łukasz Kozłowski, prezes stowarzyszenia „Odra dla turystów”
Rok później było niewiele lepiej. Niski stan wody znowu przeszkodził miłośnikom turystyki wodnej. Nie było tak źle jak dwa sezony temu, jednak rejsy ponownie musiały zostać na jakiś czas zawieszone.
W ostatnich dwóch sezonach rejsy nie były możliwe. Jednak teraz Stowarzyszenie „Odra dla Turystów” z nadzieją rozpoczyna kolejny sezon podróży turystycznych po Odrze.
W porcie rzecznym w Krośnie Odrzańskim Zefir po raz pierwszy pojawi się w piątek, 14 kwietnia i pozostanie do 18 kwietnia. Będzie to zatem doskonała okazja, by zamiast na świąteczny spacer, wybrać się wraz z najbliższymi w rejs malowniczą doliną Odry.
Pytanie czy na pewno się uda? - Rozmawialiśmy o podnoszącym się poziomie wody w Odrze. To w tym okresie normalne - zaznacza burmistrz Marek Cebula. Dodaje jednak, że sytuacja na rzece wygląda znacznie lepiej niż w poprzednich dwóch latach.
- Wprasie pisze się o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych i zagrożeniu - mówi Cebula.
- Oczywiście nie jest tak źle i powodzi w tym roku nie będzie. Jednak wyższy poziom wody w Odrze daje nam nadzieję, że w tym roku nie będzie problemów z rejsami statków - stwierdza włodarz Krosna Odrzańskiego.
Dodaje, że trzeba patrzeć na pogodę. - Jeśli znowu przyjdzie susza i stan wody znowu zacznie opadać, to będziemy drżeć. Zefir i ogólnie turystyczna Odra, to perełka naszego miasta - podkreśla M. Cebula.
A ile trzeba będzie zapłacić za rejsy? Patrząc na zeszłoroczne stawki, turystyka nad Odrą delikatnie podrożała.
Statek ma przybijać do przystani na kilka dni w każdym miesiącu. Za godzinny rejs zapłacić trzeba 18 zł, 2h - 23 zł, natomiast za przepłynięcie z miasta do miasta - tylko 18 zł. Emeryci, renciści, młodzież oraz studenci mogą liczyć na bilety ulgowe.
Taniej wyjdzie też zakup wejściówek grupowych (powyżej 20 osób) oraz rodzinnych. Najdroższe są bilety rodzinne (dwóch rodziców plus dziecko). Za godzinę rejsu oraz podróż z miasta do miasta trzeba zapłacić 40 zł, za dwie - 45 zł.
Informacji w sprawie rejsów (przepływy, rezerwacje, wynajmy) udziela Biuro Stowarzyszenia „Odra dla Turystów” pod nr tel. 531 013 193 lub mailem biuro@odradlaturystów.pl.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!