8 mln zł z Polskiego Ładu dla gminy Gubin. Potężny projekt wodociągowy zostanie zrealizowany w przyszłym roku. Gdzie?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wójt Zbigniew Barski mówi o pozyskanych dotacjach na najbliższe inwestycje w gminie Gubin.
Wójt Zbigniew Barski mówi o pozyskanych dotacjach na najbliższe inwestycje w gminie Gubin. Łukasz Koleśnik
Udostępnij:
Wkrótce w gminie Gubin będzie realizowany wielki projekt związany z wodociągami, na który wydane zostanie aż 8 mln zł. To pieniądze pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład. Gmina Gubin zdołała pozyskać największą kwotę w powiecie krośnieńskim z tego programu.

Pod koniec października pojawiły się wyniki pierwszego naboru do Rządowego Fundusz Polski Ład. W powiecie krośnieńskim najwięcej pieniędzy na inwestycję pozyskała gmina Gubin.

- 21 lipca 2021r. gmina Gubin złożyła do Prezesa Rady Ministrów, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych inwestycji: "Rozbudowa SUW w m-ci Węgliny oraz budowa odcinka sieci wodociągowej do m-ci Mielno - Gmina Gubin" - informuje wójt gm. Gubin, Zbigniew Barski. - Wnioskowaliśmy o prawie 8 mln zł.

I gmina otrzymała te pieniądze. Potężny projekt dotyczy rozbudowy Stacji Uzdatniania Wody w Węglinach i budowy odcinka sieci wodociągowej do Mielna o dł. ok. 11 km. - Docelowo SUW będzie zaopatrywał w wodę pitną 10 wiosek, tj. ok 2000 osób - podkreśla Z. Barski.

Zadanie ma zostać zrealizowane w przyszłym roku.

Duże potrzeby gminy Gubin

Radni powiatu krośnieńskiego i przedstawiciele PiS, Tomasz Kaczmarek i Andrzej Rochmiński spotkali się wcześniej z wójtem gm. Gubin, aby rozmawiać o potrzebach regionu.

- Gmina wiejska Gubin leży mi bardzo na sercu - przyznaje T. Kaczmarek. - W rozmowie z wójtem dyskutowaliśmy o potrzebach, pomocy finansowej. Niewątpliwe temat wodociągów jest bardzo ważny w gm. Gubin i pojawiła się szansa na pozyskanie pieniędzy z Polskiego Ładu. Projekty były dobrze przygotowane i dopilnowaliśmy, aby taka inwestycja znalazła się w pierwszym naborze do Polskiego Ładu. Cieszę się, że udało się gminie Gubin pomóc i liczę na to, że wójt będzie aplikował o kolejne dotacje, bo potrzeby są duże.

Wójt Barski przyznaje, że w przygotowaniu są już kolejne wnioski do Polskiego Ładu, które będą dotyczyć inwestycji drogowych i wodociągowych.

- Na pewno w projekcie znajdzie się droga w Jaromirowicach oraz wodociąg Wałowice-Dzikowo - wymienia wójt. - Początkowo chcieliśmy starać się o większe inwestycje, ale uznaliśmy, że większa jest szansa na pozyskanie pieniędzy na mniejsze zadania i liczymy na to, że znów nam się uda.

Więcej dotacji i inwestycji

Gmina Gubin pozyskała nie tylko pieniądze z Polskiego Ładu. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach sporo się będzie działo w tym regionie, ponieważ miejscowy samorząd zdobył też dotacje na inwestycje z innych źródeł. Na jakie zadania?

  • 5 listopada gmina Gubin złożyła wniosek do ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa Konkursu Grantowego Cyfrowa - Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - "Granty PPGR" Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020 na sfinansowanie zakupu 88 szt. sprzętu komputerowego jako wsparcia dzieci z rodzin pegeerowskich, w tym 14 szt. komputerów stacjonarnych, 70 laptopów i 4 tablety.
  • 30 lipca 2021 r. gmina Gubin złożyła do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych inwestycji: "Budowa drogi gminnej w m. Starosiedle gm. Gubin". Szacowany kwota inwestycji: 961.787,00 zł. Wnioskowana wartość dofinansowania do 95%: 913.697,00 zł. Zakres inwestycji: Budowa drogi o dł. 565 m w miejscowości Starosiedle.

Ponadto gmina Gubin pozyskała dofinansowania na rozwój szkół.

- Do programu zakupu sprzętu/wyposażenia w ramach wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości” zgłosiły się następujące szkoły: Szkoła Podstawowa w Czarnowicach (60.000,00 zł), Szkoła Podstawowa w Starosiedlu Filia SP Czarnowice (30.000,00 zł), Szkoła Podstawowa w Chlebowie (60.000,00 zł), Szkoła Podstawowa w Grabicach (60.000,00 zł), Szkoła Podstawowa w Strzegowie Filia SP Grabice (30.000,00 zł) - wymienia Z. Barski.

Szkoły będą mogły przeznaczyć pieniądze na elementy wyposażenia podstawowego (które szkoły będą musiały albo zakupić w ramach otrzymanego wsparcia albo zapewnić uprzednio w inny sposób) oraz dodatkowego (które może być swobodnie dobierane przez społeczność szkolną).

Poza tym prawdopodobnie w listopadzie tego roku gmina Gubin otrzyma 405 tysięcy złotych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 na realizację trzech projektów oświatowych, dotyczących rozwojów kompetencji kluczowych uczniów w SP w Grabicach, w SP w Czarnowicach oraz w SP w Chlebowie. Dofinansowanie dotyczy zajęć dodatkowych dla uczniów wszystkich szkół, nie tylko wyrównawczych, ale również rozwijających zainteresowania.

- Dzieci uczestniczące w projekcie pojadą na bezpłatne wycieczki do centrum nauki Keplera w Zielonej Górze oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - mówi Barski. - Będą tam przeprowadzone zajęcia edukacyjne. Dodatkowo do szkół zostanie zakupiony nowy sprzęt - laptopy, tablice interaktywne, a do SP Chlebowo profesjonalne laboratorium chemiczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie