Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alarm smogowy. Bardzo zła jakoś powietrza w Łodzi i Łódzkiem

Dziennik Łódzki
Niebezpiecznie wysokie stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 nad Łodzią i regionem pokazywały w niedzielę stacje pomiarowe. Powietrze było mocno zanieczyszczone. Choć w Tomaszowie nie ma stacji pomiarowej, która na bieżąco monitoruje stan powietrza, to w niedzielę wystarczyło otworzyć okno, by nie mieć wątpliwości, że alarm smogowy dotyczy także naszego miasta oraz sąsiedniego Opoczna.

Specyficzny zapach drażniący drogi oddechowe łodzian i mieszkańców regionu nasilił się w niedzielę, 8 stycznia. Dużo drobnego pyłu, tzw. PM 10 odnotowano w łódzkim powietrzu późnym wieczorem. Poziom wzrastał z każdą godziną. Stacja przy ul. Gdańskiej 16 o godz. 21 pokazała ponad 234 mikrogramy na metr sześcienny (μg/m3). Bezpieczna dobowa średnia norma to 50.

Bardzo zła jakość powietrza w niedzielę wieczorem była w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie stacja pomiarowa pokazywała stężenie pyłu na poziomie 316 μg/m3. Ponad 500 mikrogramów wynosiło stężenie pyłu nad Radomskiem. Podobnie było w Pabianicach, gdzie zanotowano dziś stężenie 607ug/m3 PM10 - czyli 1214% normy.

ZOBACZ TEŻ: Oddychajmy czystym powietrzem! Debata w redakcji "Dziennika Łódzkiego"

W Łodzi najbardziej zanieczyszczone powietrze pokazywały stacje: przy ul. Kilińskiego (249 μg/m3) i ul. Gdańskiej 16 (234 μg/m3). Jako złą określono jakość powietrza badanego przez stację przy al. Jana Pawła II - 132 μg/m3.

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poziom pyłów PM10 nie powinien średnio dobowo przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Powietrze nad Łódzkiem miało również wysokie stężenie rakotwórczego pyłu PM 2,5, który jest bardziej szkodliwy niż PM 10. Stężenie utrzymywało się na poziomie 150-200 μg/m3.

Jakość powietrza nad Łódzkiem jest bardzo zła. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwałe narażenie na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

W poniedziałek wcale sytuacja nie była lepsza, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego rozesłało do mieszkańców zalecenia, by unikać długotrwałego przebywania na powietrzu, ograniczyć sport na świeżym powietrzu i nie palić dodatkowo papierosów.

ZOBACZ| Alert smogowy w Polsce. Bardzo zły stan powietrza w wielu miastach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto