Elektrownia wodna w Gubinie zostanie zmodernizowana. PGE pozyskało ponad 6 mln zł na tę inwestycję

OPRAC.:
Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Elektrownia wodna w Gubinie zostanie zmodernizowana.
Elektrownia wodna w Gubinie zostanie zmodernizowana. PGE Energia Odnawialna
Udostępnij:
Ponad 6 mln zł pozyskała spółka PGE Energia Odnawialna na modernizację elektrowni wodnej w Gubinie. Ta ma na m.in. celu zwiększenie wydajności jednostki. Kiedy inwestycja się zakończy?

PGE Energia Odnawialna jeszcze w tym miesiącu rozpisze przetarg na wykonanie wszystkich prac modernizacyjnych w elektrowni wodnej w Gubinie.

- W pierwszej kolejności wymienione zostaną hydrozespoły Hz 3 i Hz 2 wraz całym zapleczem technologicznym - wymienia rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna, Maciej Gelberg. - Następnie odnowiony będzie hydrozespół Hz 1 w tym: aparat kierowniczy, wirnik, łożysko nośne i główne oraz generator transformatora.

Będą to czasochłonne prace. Spółka planuje zakończenie modernizacji całej elektrowni w pierwszym kwartale 2024 r.

- Dzięki tej inwestycji Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne 40 lat, zwiększając swoje możliwości produkcyjne o 10 proc. z obecnych 4405 MWh do 4845 MWh. Pozwoli to zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 2000 gospodarstw domowych - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin to kolejna tego typu inwestycja w ostatnim czasie realizowana przez PGE Energia Odnawialna. W 2021 roku gruntownie wyremontowano Małą Elektrownię Wodną Myczkowce. Obecnie prowadzone są prace przy Elektrowni Wodnej Dębe oraz prowadzone jest postępowanie przetargowe na modernizacje Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar.

Elektrownia wodna w Gubinie zostanie zmodernizowana.

Elektrownia wodna w Gubinie zostanie zmodernizowana. PGE poz...

Dofinansowanie modernizacji elektrowni Gubin z NFOŚiG

Na modernizację elektrowni wodnej w Gubinie PGE Energia Odnawialna pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki.

- Rozwój hydroenergetyki to jeden z filarów transformacji polskiego sektora energetycznego - podkreśla Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Z tym większą satysfakcją przekazujemy dotację tak doświadczonemu w zakresie rozwoju OZE beneficjentowi jak PGE Energia Odnawialna. Dzięki zastosowaniu solidnych, nowoczesnych, a jednocześnie nieskomplikowanych technologii, dofinansowany projekt pozwoli na długoletnią, w pełni „zieloną” produkcję energii elektrycznej.

- Co ważne, modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin wpisuje się w rozwój zrównoważonej gospodarki wodnej dodaje A. Michalski. - Zastosowane zostaną tu rozwiązania chroniące bioróżnorodność i harmonijne funkcjonowanie organizmów rzecznych, w tym lokalnych gatunków ryb. To doskonały przykład połączenia ekologii z ekonomią, wielowiekowego dziedzictwa w zakresie wykorzystywania hydroenergetyki z nowoczesną technologią.

Elektrownia Wodna Gubin jest jednym z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w Polsce Wybudowano ją w 1905 r. w korycie rzeki Nysa Łużycka. Posiada trzy hydrozespoły z turbiną Kaplana o łącznej mocy ok 1,1 MW.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mamusie, matule, mateczki...

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie