Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elżbieta Konopacka z Gubina naprawia świat! Została nominowana do ogólnopolskiej nagrody im. Ireny Sendlerowej

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Elżbieta Konopacka z Gubina znalazła się wśród 10 osób z Polski, które zostały nominowane do nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata"
Elżbieta Konopacka z Gubina znalazła się wśród 10 osób z Polski, które zostały nominowane do nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" Łukasz Koleśnik
Elżbieta Konopacka od 12 lat działa na rzecz osób z autyzmem, m.in. organizując wielkie wydarzenie każdego roku, jakim jest akcja "Gubin na niebiesko dla autyzmu". Za swoją działalność nauczycielka z miasta przygranicznego została doceniona. Znalazła się w gronie 10 nominowanych osób do nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata".

Każdego roku w kwietniu o Gubinie robi się głośno. Głównie za sprawą Elżbiety Konopackiej, która od lat organizuje akcję "Gubin na niebiesko dla autyzmu". Marsze, wyprawy rowerowe, występy i wystawy artystyczne osób autystycznych, Baszta Ostrowska owinięta niebieską wstęgą. To tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o to co się dzieje w Gubinie na rzecz autyzmu. Nawet w tym roku, kiedy dotarła do Polski pandemia koronawirusa, Gubin znów stał się niebieski, tylko za sprawą internetu. W jaki sposób? Uczestnicy akcji ubierali się na niebiesko, malowali obrazki - później wysyłali zdjęcia i tym samym ponownie trzymali się razem w ramach solidarności z osobami z autyzmem.

Kim jest Elżbieta Konopacka?

Elżbieta Konopacka to nauczycielka z 37-letnim stażem. Od 20 lat zajmuje się głównie terapią i edukacją osób z autyzmem. Jest też terapeutą w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem" i starszym trenerem samodzielności w mieszkaniu treningowym dla dorosłych osób z autyzmem w Fundacji "GENERADO" w Zielonej Górze. Od 12 lat zajmuje się propagowaniem wiedzy o autyzmie w lokalnym środowisku.

- W Gubinie, małej miejscowości na zachodnich rubieżach Polski, tak jak na całym świecie, są osoby z autyzmem i tak jak każdy z nas – bez względu na to gdzie mieszka, skąd pochodzi i jak głębokie ma zaburzenia - potrzebuje zrozumienia, wsparcia i akceptacji - mówi E. Konopacka.

Gubinianka podkreśla, że osoby z autyzmem zasługują na równe szanse w każdej dziedzinie oraz na życie w tolerancyjnych i wyedukowanych społecznościach lokalnych na miarę swoich psychofizycznych możliwości. - Stąd moja potrzeba swoistej „edukacji” i „oswojenia” mieszkańców z autyzmem i przekonanie, że wszystkie akcje przyczyniają się do symbolicznego wsparcia, solidarności z tą grupą społeczną, a także do zwiększenia empatii i zrozumienia osób z autyzmem wśród mieszkańców miasta i gminy Gubin - zaznacza E. Konopacka.

Kobieta odpowiada za organizację szeregu wydarzeń, związanych z autyzmem, z akcją "Gubin na niebiesko" na czele. To autorski pomysł E. Konopackiej, który jest realizowany od 2008 r. a którego głównym celem jest włączenie osób z autyzmem i ich rodzin w życie społeczne miasta i gminy Gubin oraz uświadomienie mieszkańcom problemu wykluczenia tej grupy społecznej, integracja oraz edukacja społeczności lokalnej poprzez współudział mieszkańców oraz różnych organizacji i instytucji w przedsięwzięcia związane ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

- Sukcesem moim ale i wszystkich mieszkańców miasta i gminy Gubin, stowarzyszeń, instytucji jest poznanie rodzin osób z autyzmem, tolerancja i nabycie wiedzy o autyzmie oraz tak liczny udział we wszystkich kwietniowych akcjach pod nazwą „Gubin na niebiesko dla autyzmu”, która wpisała się w kalendarz imprez miejskich - podkreśla E. Konopacka.

Należy podkreślić, że nauczycielka z Gubina wszystkie te działania realizuje oraz planuje podczas poza godzinami pracy. Dzięki temu uczy i wychowuje nie tylko młodzież, ale całą lokalną społeczność.

Elżbieta Konopacka nominowana do ogólnopolskiej nagrody "Za naprawianie świata"

Nagroda imienia Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” jest przyznawana od 2006 roku. To wyróżnienie dla nauczycieli i nauczycielek, którzy uczą i inspirują do działania w duchu dialogu, otwartości i poszanowania innych. Nagrodzeni pedagodzy odgrywają istotną rolę w szkole oraz społeczności lokalnej wdrażając wartości bliskie Irenie Sendlerowej w życie.

Do nagrody nominowanych jest 10 osób z całej Polski. W tym roku jedyną reprezentantką województwa lubuskiego była Elżbieta Konopacka z Gubina. Nagroda została przyznana 16 listopada. Ze względu na pandemię koronawirusa "uroczystość" musiała zostać przeprowadzona zdalnie. Choć gubinianka nie otrzymała nagrody, to z samej nominacji jest bardzo dumna.

- To ogromne wyróżnienie - przyznaje pani Elżbieta. - Bez wsparcia wielu osób nie znalazłabym się nawet w tej 10 nominowanych. Mam tolerancyjną rodzinę oraz aktywnych mieszkańców, którzy pomagają w realizacji różnych zadań. Akcja „Gubin na niebiesko dla autyzmu” nie mogłaby być z takim rozmachem realizowana, gdyby nie gubińska młodzież (szczególnie z grupy OTWARTE), która z ogromnym zapałem pomaga mi w realizacji najbardziej niemożliwych pomysłów. Dzięki otwartości władz miasta, instytucji i stowarzyszeń oraz placówek oświatowych z zaangażowanymi nauczycielami i uczniami ale i dzięki mieszkańcom miasta i gminy Gubin, którzy z roku na rok coraz liczniej uczestniczą w wydarzeniu przyczyniamy się do symbolicznego wsparcia rodzin osób z autyzmem, zrozumienia i empatii. Cieszę się, że wszystko przez lata tak się rozrosło. To wyróżnienie należy się wszystkim gubinianom! Wszystkim dziękuję i jestem bardzo dumna!

Pani Elżbieta dodaje, że nie spoczywa na laurach, choć możliwości podczas pandemii są ograniczone. - Trzeba cały czas iść do przodu! - mówi mieszkanka Gubina. - Urodziły się nowe pomysły, które już sobie zapisałam. Mam nadzieję, że w przyszłym roku już chociaż część z nich uda się zrealizować.

Elżbieta Konopacka z Gubina znalazła się wśród 10 osób z Polski, które zostały nominowane do nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata"

Elżbieta Konopacka z Gubina naprawia świat! Została nominowa...

10-letni autystyczny chłopiec przejechał 1100 km na rowerze. Chciał przejechać się na diabelskim młynie i pomóc innym dzieciom:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto