Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Erupcja wulkanu na La Palma w Hiszpanii. Czy „kwaśny deszcz" dotrze do Polski? Jest komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

IM
Erupcja wulkanu na La Palma w Hiszpanii.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Erupcja wulkanu na La Palma w Hiszpanii. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE x-news
W związku z erupcją wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie toksyczny pył dotarł już do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Czy tzw. kwaśny deszcz może pojawić się w innych krajach w Europie, w tym w Polsce? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uspokaja w oficjalnym komunikacie.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja. Czy toksyczny pył może pojawić się w naszym kraju? RCB wydało komunikat

W ubiegłą niedzielę, 19 września, na wyspie La Palma należącej do Hiszpanii doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Niecały tydzień później, w sobotę, toksyczny pył wydobywający się z niego dotarł do sąsiednich wysp znajdujących się na archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Czy wspomniany pył może dotrzeć również do innych krajów na naszym kontynencie?

- Na skutek erupcji wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma w niebo wzbił się toksyczny pył. Prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. kwaśnego deszczu na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest jednak niewielkie - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych.

Sytuację na bieżąco monitoruje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak możemy się dowiedzieć - cyrkulacja powietrza nie jest skierowana ku Europie Środkowej.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ponadto informuje, że sytuacja związana z wybuchem wulkanu nie ma na razie wpływu na sytuację lotniczą w naszym kraju.

Przypomnijmy, że władze Wysp Kanaryjskich zadecydowały o zawieszeniu ruchu powietrznego nad wspomnianą wyspą La Palma. Kilka miejscowości musiało zostać ewakuowanych.

Kwaśne deszcze – jak podaje Wikipedia - to opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6, czyli kwasowym. Zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, dwutlenek węgla, chlorowodór, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchów wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych. Kwaśne deszcze wpływają na roślinność. Oddziaływanie zanieczyszczeń może być zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie. To pierwsze, w przypadku drzew, uwidacznia się w postaci uszkodzeń igieł i liści. Wewnątrz nich uszkadzane są różne błony, co może spowodować zakłócenie w systemie odżywiania i w bilansie wodnym. Szczególnie narażone na negatywne skutki kwaśnych deszczy są drzewa iglaste.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto