Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GUBIN: Specjalne mieszkanie ma odciążyć rodziców dzieci z autyzmem [ZDJĘCIA]

Redakcja
Wspólne przygotowanie obiadu w mieszkaniu treningowym w Gubinie.
Wspólne przygotowanie obiadu w mieszkaniu treningowym w Gubinie. Archiwum prywatne
W styczniu doszło do otwarcia mieszkania wspomaganego dla osób ze spektrum autyzmu. Tam dorośli cierpiący na autyzm będą mieli szansę na przygotowanie się do samodzielności na miarę ich możliwości. A rodzice autystyków dostaną trochę wytchnienia.

Skąd w ogóle wzięło się takie mieszkanie wspomagane dla osób ze spektrum autyzmu w Gubinie? Z projektu „Azymut-Samodzielność” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem przedsięwzięcia jest Województwo Zachodniopomorskie, a wśród partnerów znajduje się m.in. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze. Celem głównym projektu jest wypracowanie rozwiązań umożliwiających niezależne życie osobom z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera w 6 gminach w tym w Gubinie i Gorzowie Wlkp.

- Celem funkcjonowania tego mieszkania jest wypracowanie rozwiązań umożliwiających niezależne życie osobom z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera – wyjaśnia Elżbieta Konopacka ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem”. - Pod kierunkiem trenerów samodzielności osoby wymagające wsparcia nabędą podstawowe umiejętności życia codziennego i społecznego, takie jak gotowanie, sprzątanie, pranie i inne.

Mieszkanie ma ponad 60 metrów kwadratowych, 2 sypialnie, salon, kuchnia, łazienka. Pierwszy turnus zakończył się w grudniu, w styczniu na kilka dni wprowadzą się tu kolejne dwie osoby. Projekt ma tak zwany charakter rotacyjny. Jak to wygląda w praktyce?
- Umawiamy się z rodzicami uczestników projektu. Najczęściej spotykamy się w piątek. Dwie osoby ze spektrum autyzmu zostają w mieszkaniu na dwie noce – wyjaśnia E. Konopacka. - Przez całą dobę na miejscu są trenerzy, którzy pomagają w codziennych sprawach.

Takie mieszkanie wspomagane to z jednej strony nauka dla osób z zaburzeniami, z drugiej chwila wytchnienia dla ich rodzin, którzy zajmują się tymi osobami przez całe życie!

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że mieszkanie wspomagane pomoże osobom z autyzmem?

W Gubinie opiekę merytoryczną sprawuje zielonogórska Fundacja Generado, która została powołana przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem", a którego terapeutka - Elżbieta Konopacka – znana jest w gubińskim środowisku dzięki prowadzonym od 11 lat kwietniowym akcjom pn. Gubin na Niebiesko dla Autyzmu - jest wraz z Marzeną Ganczar starszym trenerem samodzielności. Oprócz nich pracuje tu jeszcze ośmiu trenerów wyszkolonych (i ciągle szkolących się) przez Fundację Synapsis z Warszawy.

- Jesteśmy niezwykle wdzięczni władzom Gubina i województwa lubuskiego– Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej za włączenie się w projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. "Azymut-Samodzielność" i umożliwienie dorosłym osobom z całościowymi zaburzeniami rozwoju na usamodzielnienie się - mówi E. Konopacka.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto