Inauguracja ligi szczypiornistów w Arenie Gorzów. Oprawa jak ze snów, ale punkty pojechały do Zamościa

Robert Gorbat
Komplet kibiców w Arenie Gorzów gorąco dopingował szczypiornistów Budimexu Stali, lecz pojedynek zwycięsko zakończyła Padwa Zamość. Bogusław Sacharczuk
Na zakończenie pierwszej rundy zmagań w Lidze Centralnej Budimex Stal po raz pierwszy wystąpiła w Arenie Gorzów. Sobotni (20 stycznia) mecz obejrzał komplet 5 tysięcy widzów. Lepsi okazali się goście z Zamościa i to oni przystąpią do drugiej części sezonu z pozycji wiceliderów tabeli.

BUDIMEX STAL GORZÓW WLKP. – PADWA ZAMOŚĆ 23:25 (12:13)

• Budimex Stal: Nowicki, Marciniak – Lemaniak i Pietrzkiewicz po 5, Renicki 4, Przybylski i Stupiński po 3, Nieradko 2, Drzazgowski 1, Napierkowski, Wychowaniec, Jaszkiewicz, Droździk.
  • Padwa: Gawryś, Kozłowski – Fugiel 5, Morawski 4, Bączek 3, Szymański, Małecki, Skiba i Obydź po 2, Czerwonka, Puszkarski, Pstrąg, Olichweruk i Konkel po 1, Szeląg, Adamczuk.
  • Kary: 12 min – 8 min.
  • Sędziowali: Mariusz Marciniak i Piotr Radziszewski (obydwaj z Wolsztyna).
  • Widzów: 5 tysięcy.

Inauguracja w wielkim stylu

O inauguracji szczypiorniaka w Arenie Gorzów będzie się mówiło latami. Występy Buziaków, koncert zespołu Multiwitamina, kapitalne prowadzenie zawodów przez wodzireja, wreszcie znakomici goście na czele z prezesami ZPRP Henrykiem Szczepańskim i Sławomirem Szmalem, prezesem Orlen Superligi Piotrem Należytym, parlamentarzystami oraz prezydentem Gorzowa Jackiem Wójcickim.

– 50 lat temu uroczyście otwierano w naszym mieście halę przy ulicy Czereśniowej. Dziś piłka ręczna wkracza do obiektu na miarę XXI wieku – usłyszeliśmy od byłego zawodnika Aleksandra Ryńskiego.

Na boisku rządziły... nerwy

Sam mecz też był znakomitym widowiskiem, choć jego stawka – pozycja wicelidera Ligi Centralnej po pierwszej rundzie – i komplet publiczności wyraźnie usztywniły zawodników obydwu drużyn. W pierwszej połowie żadnej z ekip nie udało się uzyskać więcej niż dwa gole przewagi. W 28 min Stal prowadziła po dwóch trafieniach Michała Lemaniaka 12:10, lecz w ciągu dwóch minut dala sobie strzelić trzy bramki i zeszła na przerwę z jednym „oczkiem straty”.

– Mamy dwa problemy: Kamila Napierkowskiego, który zanotował cztery niecelne rzuty i dwie banalne straty piłki w ataku oraz Dawida Pietrzkiewicza, któremu przydarzyły się dwa pudła z idealnych pozycji strzeleckich – wyliczali w przerwie gorzowscy dziennikarze.

Ruszył walec z Zamościa

Po zmianie stron boiska inicjatywę przejęli goście, dysponujący zdecydowanie szerszym i bardziej wyrównanym składem. Na rozegraniu Padwy znakomicie spisywał się nie oglądany do przerwy Kamil Szeląg, zaś obronę stalowców rozbijał wielki i silny jak tur Tomasz Fugiel. To właśnie po jego trafieniu zamojszczanie wygrywali w 40 min 20:16. Kilkuminutowy zryw gospodarzy przyniósł im cztery gole z rzędu i wyrównanie w 47 min na 20:20, lecz w 50 min przyjezdni znów wygrywali różnicą czterech bramek (24:20).

W końcówce na nic zdało się kilka kapitalnych interwencji drugiego bramkarza gorzowian, showmana Cezarego Marciniaka. Igor Drzazgowski i ponownie Pietrzkiewicz nawet z czystych pozycji rzutowych nie potrafili pokonać świetnego golkipera Padwy Mateusza Gawrysia, zaś rozgrywający miejscowych Rafał Renicki i Mikołaj Przybylski byli tak zdeprymowani stawką i atmosferą pojedynku, że co chwilę w banalnych okolicznościach gubili piłkę w ataku. Efekt mógł być tylko jeden: goście w ostatnich 10 minutach zdobyli tylko jedną bramkę, lecz sami stracili zaledwie trzy i wyjechali w daleką podróż do domów z kompletem punktów.

Pozostałe wyniki 15. serii spotkań

• SMS ZPRP I Kielce – AZS AWF Biała Podlaska 24:22.
  • Grot Blachy Pruszyński Anilana Łódź - Zagłębie Handball Team Sosnowiec 30:26.
  • Nielba Wągrowiec - Śląsk Wrocław Handball 27:29.
  • KPR Autoinwest Żukowo - Jurand Ciechanów 37:28.
  • Handball Stal Mielec - Sandra Spa Pogoń Szczecin 28:30.
  • Mecz MKS Wieluń - Olimpia Medex Piekary Śląskie rozpocznie się w niedzielę, 21 stycznia, o godz. 17.00.
  • Pauzowała Siódemka Miedź Huras Legnica.

Czytaj również:
Gala Sportu Lubuskiego 2024. Anna Puławska i Wiktor Głazunow wyłowili już z wody worek medali. Teraz marzą o złocie w Paryżu