Naprawiamy relacje – innowacyjny projekt w Gubinie

Materiał informacyjny GMINY GUBIN
517 401 115 to numer telefonu, pod którym całodobowo i bezpłatnie można uzyskać pomoc zdalną dla osób w kryzysie, doświadczających przemocy domowej!

Usługa ,,Pomoc zdalna dla osób w kryzysie w formie telefonicznej interwencji doraźnej w ramach platformy Centrum dla Rodzin” jest świadczona przez Ośrodek Terapii Grunwald, i jest zorganizowana w ramach projektu ,,Zdrowe Relacje – Zgodna Rodzina”. Dyżur telefoniczny jest całodobowy, we wszystkie dni robocze, w święta i dni wolne od pracy i jest pełniony przez psychologa bądź specjalistę terapii uzależnień bądź mediatora w celu udzielenia telefonicznego wsparcia osobom znajdujących się w sytuacji kryzysowej, doświadczających przemocy domowej. Pod wskazanym, wyodrębnionym specjalnie dla tej usługi, numerem telefonu – 517 401 115 – można uzyskać bezpłatną pomoc w sytuacji kryzysowej.

Zapewnienie telefonicznego wsparcia to m. in. rozmowa motywująca do podjęcia działań terapeutycznych, rozmowa o sprawach zagrażających bezpieczeństwu osób bezpośrednio doświadczających przemocy domowej, udzielenie informacji o miejscach i formach pomocy specjalistycznej, itp.

Inne ważne numery działające w ramach projektu „Zdrowe relacje – zgodna rodzina” to 694 972 558 lub 604 870 087. To właśnie dzwoniąc na nie otrzymamy telefoniczne wsparcie w zakresie pomocy prawnej. Grupę docelową w tym przypadku stanowią osoby polskojęzyczne w kryzysie mieszkające w strefie transgranicznej, doświadczające przemocy domowej będące w związkach partnerskich z obywatelami Niemiec. Porady można uzyskać w następujących terminach: 1, 8, 15 i 22 GRUDNIA w godzinach od 8.00 do 10.30.

Dyżury polegają na:

  • prowadzeniu indywidualnych konsultacji i poradnictwa prawnego w rozwiązywaniu aktualnych problemów związanych z sytuacją osoby zgłaszającej się o pomoc,
  • prowadzeniu bieżącego doradztwa prawnego w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
  • przekazywaniu informacji na temat możliwości pomocy osobom doznającym przemocy, ich uprawnień oraz danych instytucji realizujących pomoc dla ofiar/sprawców przemocy w rodzinie na terenie Niemiec i Polski.

Ponadto obecnie trwają specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli, funkcjonariuszy policji, kuratorów oraz pracowników służby zdrowia, którzy są objęci działaniami projektowymi. Prowadzącymi kursy są specjaliści w swoich dziedzinach, którzy mają nie tylko kierunkowe wykształcenie, ale przede wszystkim wieloletnie doświadczenie zawodowe w tematyce warsztatów. Co należy wiedzieć o tej części przedsięwzięcia? Dla funkcjonariuszy policji zorganizowanych zostanie łącznie 50 godzin dydaktycznych, na których zajmują się takimi tematami jak:

  • prawna ochrona osób doświadczających przemocy - Ustawa o Policji, ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, procedura Niebieskiej Karty, regulacje karne, regulacje cywilne.
  • ochrona osób doświadczających przemocy i osób zagrożonych przemocą - rola Policji, Kuratora Sądowego, dobre praktyki.
  • profilaktyka wypalenia zawodowego, rozwój osobisty i zawodowy.

Podobną ilość godzin szkolenia mają pracownicy służby zdrowia, którym zostaną przedstawione kwestie:

  • podstawy prawne ochrony dzieci i dorosłych doświadczających przemocy lub zagrożonych przemocą w pracy przedstawicieli innych zawodów, w szczególności pracowników służby zdrowia (prawo rodzinne, prawo cywilne, prawo karne, prawo medyczne)
  • kompetencje i rola pracowników służby zdrowia we wczesnej interwencji i rozpoznawaniu osób doświadczających i zagrożonych przemocą.

Najwięcej godzin dydaktycznych mają nauczyciele, którzy aż przez 300 godzin zajmują się tematyką:

  • wsparcie i ochrona dzieci i młodzieży doświadczających lub zagrożonych różnymi formami przemocy – rozpoznawanie, interwencja i profilaktyka oparta na zasobach rodziny,
  • podstawy prawne ochrony dziecka w placówkach oświatowych,
  • przesłanki stosowania procedury Niebieskiej Karty oraz podejmowania interwencji w celu ochrony dziecka,
  • profilaktyka wypalenia zawodowego, rozwój osobisty i zawodowy.

Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na szkolenia, warsztaty i konsultacje dla mieszkańców Gubina (rodziców, dzieci, całych rodzin). O szczegółach tego postępowania i możliwości wzięcia udziału w tych działaniach będziemy informować w przyszłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto