Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje dr Zygfryd Gwizdalski. Honorowy obywatel Gubina zmarł w wieku 93 lat. Kiedy pogrzeb?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Lekarz i społecznik. Dr Zygfryg Gwizdalski z żoną Krystyną.
Lekarz i społecznik. Dr Zygfryg Gwizdalski z żoną Krystyną. Przemysław Balcerzak
Dr Zygfryd Gwizdalski zmarł w niedzielę (18 czerwca) w wieku 93 lat. Był m.in. honorowym obywatelem Gubina, ordynatorem dawnego szpitala gubińskiego i regionalistą. Kiedy odbędzie się pogrzeb znanego mieszkańca Gubina?

Zawsze miał coś ciekawego do powiedzenia, potrafił rozluźnić atmosferę żartem, często się uśmiechał. Zygfryd Gwizdalski miał obfite życie, które można byłoby rozdzielić na kilka życiorysów. Był przede wszystkim fachowcem. Jako ginekolog odebrał setki porodów w szpitalu w Gubinie, gdzie był ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego.

Ponadto Z. Gwizdalski był społecznikiem, regionalistą, inicjatorem wielu przedsięwzięć na rzecz mieszkańców, przewodniczącym rady miejskiej w Gubinie oraz gubińskim radnym, członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, organizatorem badań mammograficznych i USG.

Za swoje zasługi był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. tytuł Honorowego Obywatela Gubina oraz Zasłużonego dla Miasta Gubina.

Pogrzeb Zygfryda Gwizdalskiego odbędzie się w czwartek (22 czerwca), o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Gubinie.

Życiorys Zygfryda Gwizdalskiego

Dr Gwizdalski urodził się 27 stycznia 1930 r. w Pelplinie (powiat tczewski). Po ukończeniu szkoły podstawowej zaczął kształcenie w w gimnazjum w Tczewie, ale przeniósł się w 1946 roku do Prywatnego Biskupiego Gimnazjum im. Collegium Marianum w Pelplinie.

Maturę zdał w 1950 roku i chciał dostać się do Akademii Medycznej w Gdańsku. Zdał egzaminy, ale do placówki nie został przyjęty. Oficjalnie z powodu braku miejsc. Okazało się jednak, że organizacje młodzieżowe i partyjne wydały opinię na temat Z. Gwizdalskiego: "klasowo z nami, ideologiczny wróg, na usługach kleru". Z. Gwizdalski zaczął pracować w miejscowej cukierni oraz w Zakładzie Fizyki Akademii Medycznej w Gdańsku jako laborant.

Rok później ponownie ubiegał się o przyjęcie na studia w Akademii Medycznej w Gdańsku. Tym razem się udało. W 1959 roku został lekarzem. Trafił do Zielonej Góry, a później do Gubina gdzie został zatrudniony w szpitalu powiatowym (1959 rok). Rok później zorganizował oddział ginekologiczno-położniczy w budynku "A" przy ulicy Śląskiej. Był ordynatorem tego oddziału do 1976 roku i później w latach 1982-1996.

W 1962 roku został dyrektorem Szpitala Rejonowego w Gubinie. Tego samego roku, z powodu braków personelu medycznego, założył i był dyrektorem Liceum Pielęgniarskiego w Gubinie. W 1974 roku powołał Społeczny Komitet Budowy Szpitala w czynie społecznym. Do budowy szpitala jednak nie doszło, choć spełniono wszystkie warunki... Dlatego Z. Gwizdalski musiał opuścić Gubin i został ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego w Tucholi (woj. bydgoskie)

Jak podają Wiadomości Gubińskie: "W sumie wyspecjalizował 17 lekarzy z których 7 pełniło funkcje ordynatorów. W 1976 r. opuszczając Gubin zostawił na oddziale pięciu asystentów ze specjalizacją i pełną obsadą położnych i pielęgniarek."

W 1982 roku wrócił do Gubina po namowach naczelnika miasta Gubina i ponownie został ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego. W 1996 roku był już na emeryturze, ale jeszcze przez cztery następne lata zatrudniony był na godziny w oddziale pielęgnacyjnym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie żyje dr Zygfryd Gwizdalski. Honorowy obywatel Gubina zmarł w wieku 93 lat. Kiedy pogrzeb? - Gazeta Lubuska

Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto