Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 kwietnia COVID-19 będzie zwykłą chorobą. NFZ przestaje finansować testy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Od 1 kwietnia COVID-19 zwykła chorobą. NFZ zaprzestaje finansowania testów
Od 1 kwietnia COVID-19 zwykła chorobą. NFZ zaprzestaje finansowania testów fot. gettyimages.com
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o zmianie w finansowaniu testów na COVID-19. Od kwietnia POZ-y nie będą miały płacone za dokonywanie wymazów ani za same testy na koronawirusa. To zapewne oznacza znaczny spadek wykrywanych zakażeń.

Informacja NFZ-u na temat wprowadzenia zmian w finansowaniu testów na COVID-19 pojawiła się na cztery dni przed jej wejściem w życie.

- Od 1 kwietnia 2022 r. zostaje wstrzymane odrębne finansowanie procedury wykonywania testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki ogólnodostępne, laboratoria i mobilne punkty pobrań, a także inne podmioty lecznicze włączone w system testowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 -poinformował Fundusz.

Nie przeocz

Zmiany te NFZ wiąże z utrzymującą się tendencją spadkową związaną ze średnią liczbą nowych zakażeń koronawirusem, a także m.in. wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w kwestii noszenia maseczek.

POZ-y zapłacą za testy z własnej kieszeni

Jak podaje NFZ, w przypadku podejrzenia infekcji wirusem SARS-CoV-2, badanie pacjenta w zakresie wykonania testów m.in. przez przychodnie, może odbywać się z uwzględnieniem wykorzystania posiadanych przez te podmioty testów otrzymywanych z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, badań wykonanych we własnym laboratorium lub zleconych podwykonawcy, z którym podmiot leczniczy posiada zawartą umowę.

- Możliwość przeprowadzenia diagnostyki SARS-CoV-2 pozostaje w zakresie wykonywania świadczenia opieki zdrowotnej w powiązaniu z decyzją lekarza kierującego pacjenta na badanie w kierunku COVID-19 i jest finansowane w ramach aktualnie obowiązujących umów i nie będzie finansowane odrębnie - informuje Fundusz.

Według najnowszych zaleceń, POZ-y nie muszą testować pacjentów z gorączką i objawami infekcji dróg oddechowych. W takich przypadkach ma wystarczyć teleporada lub wizyta w POZ. Lekarz POZ ma określić dalsze postępowanie, w zależności od stopnia nasilenia objawów – kieruje na samoizolację, dając jednocześnie zalecenia o konieczności kontaktu w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub zaleca wizytę w POZ w przypadkach konieczności pogłębionej oceny stanu chorego i postępowania. Z kolei testowanie zaleca się pacjentom z grup ryzyka, u których przebieg choroby może być ciężki. Takich pacjentów lekarze mają wysyłać na leczenie do szpitali.

Grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19
Do grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 należą:

  • stan immunosupresji (niezależnie od zaszczepienia);
  • osoby w wieku >80 lat, niezaszczepione lub u których czas od pełnego zaszczepienia wynosi >6 miesięcy;
  • osoby w wieku >70 lat, niezaszczepione lub u których czas od pełnego zaszczepienia wynosi >6 miesięcy, przy obecności jednego z następujących czynników ryzyka: choroba sercowo- naczyniowa w tym nieuregulowane nadciśnienie, choroba naczyń mózgowych, przewlekła niewydolność nerek, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, otyłość, aktywna choroba nowotworowa;
  • osoby w wieku >60 lat, niezaszczepione lub u których czas od pełnego zaszczepienia wynosi >6 miesięcy, przy obecności dwóch lub więcej ww. czynników ryzyka.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto