Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pozostałości Willi Wolfa w Gubinie w pełni odkryte. Prace archeologiczne zakończone. Co to oznacza dla odbudowy zabytku?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Archeolodzy zakończyli prace na terenie byłej Wili Wolfa. Ich praca ma być jednym z ważnych elementów, dotyczących odbudowy zabytku. Tak wyglądają odkryte pozostałości po willi.
Archeolodzy zakończyli prace na terenie byłej Wili Wolfa. Ich praca ma być jednym z ważnych elementów, dotyczących odbudowy zabytku. Tak wyglądają odkryte pozostałości po willi. Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
Badania archeologiczne terenu byłej Willi Wolfa w Gubinie zostały zakończone. Pozostałości po budynku w pełni odkryto. Powstaje opracowanie. Jak ważne te badanie było dla ewentualnej rekonstrukcji/odbudowy Willi Wolfa?

O odbudowie Willi Wolfa w Gubinie mówi się od dawna. Interesują się tym tematem nie tylko władze Gubina, ale również Niemcy oraz architekci z całego świata. Ba! Pisał nawet o tym New York Times. Taki obiekt mógłby ściągnąć do miasta przygranicznego rzeszę turystów.

Willa Wolfa w Gubinie - dzieło niemieckiego wizjonera

Willa Wolfa to dzieło niemieckiego architekta, Ludwiga Miesa van der Rohe, który w swoich czasach został okrzyknięty wizjonerem. Zrewolucjonizował budownictwo. Gubiński obiekt powstał w 1926 roku. Zamieszkał w niej niemiecki producent kapeluszy, Erich Wolf. Willa przetrwała 19 lat zanim została zniszczona pod koniec II wojny światowej. Był to nowatorski obiekt jak na tamte czasy.

Willa Wolfa to pierwszy budynek Miesa van der Rohe, w którym po raz pierwszy zastosował nową koncepcję przestrzenną oraz materiały budowlane, które wcześniej pojawiały się jedynie w jego wizjonerskich projektach.

Badania archeologiczne Willi Wolfa. Co odkryto?

27 kwietnia 2021 roku w Gubinie odbyło uroczyste rozpoczęcie badań archeologicznych w miejscu, w którym znajdowała się Willa Wolfa. Miał to być ważny krok w kierunku rekonstrukcji zabytkowego obiektu. Prace wykopaliskowe już zostały zakończone. Co odkryto?

- Nasze badania przyczyniły się do lepszego rozpoznania okolicy i samej Willi Wolfa - mówi dr Arkadiusz Michalak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza. - Oczywiście wcześniej też prowadzono prace na tym terenie, ale tylko "musnięto" zabytkowe nawarstwienia. Nam udało się odkopać pozostałości zabytkowego obiektu w całości. Mamy ją zeskanowaną w technologii 3D. To jest już świetny materiał, który może się przysłużyć do wykonania projektu, potrzebnego do odbudowy Willi Wolfa.

- Udało nam się uzyskać wiele informacji, które wcześniej nie były znane - dodaje dr Michalak. - M.in. chodzi o sprawy konstrukcyjne, technologiczne. Odkryliśmy pomieszczenia, których np. nie było na planach i w projektach tego obiektu. Na pewno te badania zwiększyły naszą wiedzę na temat budynku Ludwiga Miesa van der Rohe i przynosiły ważne elementy, które będą istotne przy późniejszej rekonstrukcji, która jest planowana. Nasza praca została zabezpieczona i obecnie trwają działania związane z etapem projektowym.

Wkrótce, bo jeszcze w tym roku w internecie pojawi się szczegółowe opracowanie, dotyczące badań Willi Wolfa, sporządzone przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

Archeolodzy zakończyli prace na terenie byłej Wili Wolfa. Ich praca ma być jednym z ważnych elementów, dotyczących odbudowy zabytku. Tak wyglądają odkryte pozostałości po willi.

Pozostałości Willi Wolfa w Gubinie w pełni odkryte. Prace ar...

Co dalej z Willą Wolfa w Gubinie?

Pod koniec września w urzędzie miasta w Gubinie odbyło się spotkanie, na którym podsumowano prace archeologiczne wykonywane na terenie byłej Willi Wolfa.

– Badania archeologiczne, które przeprowadziliśmy wiele nam wyjaśniły - stwierdził burmistrz Gubina, Bartłomiej Bartczak. - Teraz czas stworzyć plan funkcjonalno-użytkowy dla tego obiektu, dzięki czemu będziemy dokładnie wiedzieli jakie mamy możliwości. Oczywiście, najlepiej byłoby odbudować całość, bo to sprawiłoby, że Gubin zaistniałby na architektonicznych mapach świata. Jednak realizacja tego marzenia będzie możliwa tylko dzięki funduszom zewnętrznym, chociażby unijnym.

Lubuskie. Gubin. Rozpoczęcie wykopalisk archeologicznych przy dawnej Willi Wolfa. 27.04.2021:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto