Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w policji i nie w mundurze. Trzeba być dociekliwym i lubić fotografować, żeby zostać technikiem kryminalistyki

OPRAC.:
Urszula Baumann
Urszula Baumann
Praca technika kryminalistyki wymaga wielu umiejętności
Praca technika kryminalistyki wymaga wielu umiejętności Policja Lubuska/foto archiwalne
Można pracować w policji i to w cywilnych ubraniach. Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim prezentuje możliwość pracy jako technik kryminalistyki. Co jest potrzebne w tym zawodzie? Dociekliwość oraz zamiłowanie do fotografii.

Technik kryminalistyki, to jedna z kluczowych osób w jednostkach policji. Osoby pracujące na tym stanowisku muszą wiedzieć jak zabezpieczać pozostawione przez sprawcę ślady, jak sporządzić szkic planu oraz w jaki sposób fotografować czy też filmować miejsce zdarzenia, tak aby zgromadzić jak najwięcej dowodów przestępstwa.

Kim jest technik kryminalistyki? Jak wygląda jego praca?

Technik kryminalistyki to policjant w cywilnym ubraniu, którego nieodzownym atrybutami są aparat fotograficzny oraz walizka, w które znajdują się różnego rodzaju narzędzia, proszki do ujawniania śladów, specjalistyczne pędzle, zestawy do pobierania materiału genetycznego oraz do zabezpieczania śladów ujawnionych na miejscu zdarzenia.

Bez względu na pogodę, czy porę dnia, możemy go spotkać w miejscu odnalezienia kradzionego samochodu, włamania do sklepu, wypadku drogowym czy też zabójstwa.

Jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest ujawnienie i zabezpieczenie pozostawionych przez sprawcę śladów.

Udział w zdarzeniach, to tylko część zadań wykonywanych przez technika. Zajmują się oni także daktyloskopowaniem i fotografowaniem podejrzanych, uczestniczą w eksperymentach procesowych, wizjach lokalnych, wykonują zdjęcia sygnalistyczne czy też dowodów rzeczowych.

Osoby pracujące na tym stanowisku muszę być specjalistami w wielu dziedzinach. Nie obca jest im wiedza z zakresu daktyloskopii, mechanoskopii, traseologii czy też biologii, balistyki bądź fizyko-chemii.

Wideo: Jak dziś zbiera się ślady przestępstwa? Zdradza podinsp. Władysław Wojtyczka, ekspert kryminalistyki

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Trzeba być przygotowanym na wstrząsające widoki

Jedną z osób, które zdecydowała się na wybranie tej ścieżki zawodowej, jest aspirant sztabowy Jacek Bąk. Jest jednym z czterech techników kryminalistyki pracujących w krośnieńskiej komendzie.

Początkowo pełnił służbę patrolowo-interwencyjną, a po ukończeniu kursu specjalistycznego został technikiem kryminalistyki. Przez pierwsze lata, swoje umiejętności doskonalił pod okiem doświadczonych kolegów.

Jak mówi, nie jest to łatwy zawód, ale bardzo interesujący i dający satysfakcję, zwłaszcza gdy to właśnie dzięki pracy technika kryminalistyki i zabezpieczonym przez niego śladom, sprawa kończy zatrzymaniem sprawcy.

Ważne jest to, żeby do każdego zdarzenia podejść indywidualnie i widzieć ślady, które dla osoby postronnej mogłyby się wydawać nieistotne.

A co jest w tej pracy najtrudniejsze? - Zdecydowanie zdarzenia z udziałem dzieci, w szczególności udział w ich sekcji zwłok, a także oględziny ujawnionych zwłok w znacznym rozkładzie gnilnym. Mimo towarzyszących mi wówczas emocji muszę wykonać swoje czynności – przyznaje aspirant sztabowy Jacek Bąk.

Technika przychodzi z pomocą

Przez 15 lat służby na tym stanowisku, na jego oczach zmieniała się technologia, dzięki czemu praca stała się łatwiejsza. Wprawdzie w komendzie nadal znajdziemy wałek, pastę i karty daktyloskopijne, jednakże są one wykorzystywane bardzo rzadko. Teraz daktyloskopię wykonuje skaner, który zapisuje linie papilarne.

Duże zmiany nastąpiły także w fotografii. Aparaty analogowe zastąpiła fotografia cyfrowa i kabina sygnalityczna.

Też możesz zostać technikiem kryminalistyki

- Jeśli tak jak aspirant sztabowy Jacek Bąk, chcesz być w centrum najważniejszych wydarzeń i brać udział w rozwiązaniu zagadek kryminalnych, zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi – zachęca lubuska policja.

Dla osób zainteresowanych służbą w policji Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie organizuje zajęcia na torze sprawnościowym.

Terminy zajęć i niezbędne informacji dotyczące wymogów formalnych i procedury kwalifikacyjnej do służby w policji można znaleźć na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, a także dzwoniąc pod numery telefonów:

  • 47 794 5270/71 - Zespół Kadr i Szkolenia w Komendzie Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim,
  • 47 791 1260/61/62 - Zespół do spraw Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto