Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace archeologiczne w Gubinie zostały przerwane. Dlaczego? Co do tej pory udało się znaleźć na terenie byłej Willi Wolfa?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Prace archeologiczne w Gubinie na terenie, gdzie mieściła się Willa Wolfa.
Prace archeologiczne w Gubinie na terenie, gdzie mieściła się Willa Wolfa. Gabriel Dubiel
Już od kilku tygodni teren w Gubinie, na którym znajdowała się Willa Wolfa jest rozgrzebany, ale nikt tam nie pracuje. Działania archeologiczne zostały przerwane. Dlaczego? Co do tej pory udało się odkryć pracownikom Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy?

Uroczyste rozpoczęcie prac archeologicznych na terenie byłej Willi Wolfa odbyło się 27 kwietnia. Warto przypomnieć, że ich głównym celem jest pozyskanie informacji, które mogą posłużyć przy ewentualnej odbudowie zabytkowego obiektu.

Opóźnienia, niewybuch i przerwane prace

Dr Arkadiusz Michalak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy przed rozpoczęciem działań szacował, że prace archeologiczne w Gubinie potrwają ok. miesiąc. Po drodze pojawiły się jednak opóźnienia. Zdarzyło się nawet, że podczas wykopalisk natknięto się na niewybuch z II wojny światowej, co spowodowało opóźnienia.

Obecnie od dłuższego czasu prace na terenie byłej Willi Wolfa są wstrzymane. Dlaczego? - Mamy już trzeci tydzień przerwy. Wojsko przeprowadzało swoje działania na tym terenie - mówi Paweł Stachowiak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. - Trzeba jednak doprowadzić do końca kilka formalności, zanim będziemy mogli wrócić do pracy.

Co udało się odkryć w pozostałościach byłej Willi Wolfa w Gubinie?

P. Stachowiak przyznaje, że do tej pory wykonano ok. 80 proc. prac archeologicznych w Gubinie. Gdyby nie opóźnienia, to już zostałyby zakończone. - Kiedy wznowimy prace, to potrwają one ok. 1,5 tygodnia - mówi P. Stachowiak.
Co w tym czasie udało się ustalić, odkryć?

- Badanie pozostałości Willi Wolfa pozwoliły nam dostrzec pewne zmiany w porównaniu do planów budynku, które znajdują się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku - opowiada P. Stachowiak. - Są pewne odstępstwa, nie zaznaczone są niektóre ściany działowe, są przemurowania, zwężenia przejść.

Podczas wykopalisk przedstawicielom świdnickiego muzeum udało się też natrafić na przeróżne znaleziska.

- Wśród nich są m.in. pamiątki rodzinne Wolfa, militaria XIX wieczne czy resztki sławnej, porcelanowej kolekcji Wolfa - wymienia P. Stachowiak.

Pod koniec września planowana jest konferencja w Gubinie, podczas której archeolodzy przedstawią co udało się odkryć podczas wykopalisk na terenie byłej Willi Wolfa.

Poniżej zdjęcia z wykopalisk. Fotografie wykonane przez Gabriela Dubiela pokazują przebieg prac na przestrzeni tygodni (od 16 maja do 13 czerwca):

Prace archeologiczne w Gubinie na terenie, gdzie mieściła się Willa Wolfa.

Prace archeologiczne w Gubinie zostały przerwane. Dlaczego? ...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto