Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tam można trafić na zagłębie dębowych alei. W Nadleśnictwie Bytnica można się zachwycić

OPRAC.:
Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W ostatnich latach, na kształt starych, poniemieckich alei, na terenie nadleśnictwa postanowiono stworzyć kolejne.
W ostatnich latach, na kształt starych, poniemieckich alei, na terenie nadleśnictwa postanowiono stworzyć kolejne. Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych
Nowe aleje dębowe posadzono w Nadleśnictwie Bytnica. Spacerowiczów będą cieszyły dęby posadzone wzdłuż 15,5 kilometrów leśnych dróg.

W centrum Puszczy Rzepińskiej rozciąga się Nadleśnictwo Bytnica. Połacie lasu przeplatane są wsiami, polami i jeziorami. Jednak to miejsce wyjątkowe jest z jeszcze innego powodu. Wsie łączą drogi leśne wzdłuż których rosną stare, dorodne dęby. Posadzone za czasów niemieckich drzewa, tworzą długie aleje, z których warto korzystać zwłaszcza teraz, gdy dopisuje piękna pogoda.

Aleje dębowe okalają wioskę i przechodzą przez nią

Na szczególną uwagę w tamtym obszarze zasługuje wioska Gryżyna. Dębowe aleje położone są nie tylko w jej okolicach, ale przechodzą też przez samą wioskę. Niegdyś zasadzono 16 tysięcy drzew przy drogach łączących osady. Miejscowości były położone w lasach, w związku z tym aleje przebiegają wzdłuż dróg leśnych. Cztery z nich - Palisada, aleja Kosobudzka, Augustynka i aleja Wędkarska - stanowią pomniki przyrody.

Czytaj też:
Wiosennie w Świnoujściu. Na promenadzie prawie, jak latem - ludzi nie brakuje

Nowe aleje uchronią cennego owada

W ostatnich latach, na kształt starych, poniemieckich alei, na terenie nadleśnictwa postanowiono stworzyć kolejne. Projekt "Cervus - witaj w Naturze!" trwał od czerwca 2016 roku do 13 lutego 2021 roku. W tym okresie zasadzono dęby wzdłuż 15,5 kilometrów dróg.

Jak informuje Nadleśnictwo Bytnica, gwałtowne wichury i susza powodują zamieranie starych dębów, będących jednocześnie siedliskiem dla jelonka rogacza, cennego owada. Stąd też pomysł na nowe aleje, które będą mogły dać schronienie jelonkowi, a jednocześnie będą tworzyły wyjątkowy krajobraz.

Źródło: Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych i opracowanie "Cervus - witaj w Naturze!"

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto