20 lat Lubuskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało?

Materiał informacyjny Portal Funduszy Europejskich
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze (Źródło: Urzęd Marszałkowski Województwa Lubuskiego)
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze (Źródło: Urzęd Marszałkowski Województwa Lubuskiego)
1 maja minęło 20 lat odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku, polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich, możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Dzięki funduszom unijnym utworzyliśmy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Obok przeniesionych tam oddziałów pediatrycznego i ginekologiczno-położniczego, utworzyliśmy oddział intensywnej terapii pediatrycznej. Mali pacjenci zyskali możliwość specjalistycznego leczenia w zakresie onkologii, nefrologii czy hematologii. Powstał odizolowany odcinek zakaźny i stanowiska oparzeniowe. Dzięki tej inwestycji nie tylko oddzieliliśmy oddziały dziecięce, od tych na których przebywają dorośli, ale też zwiększyliśmy zakres specjalistycznej opieki zdrowotnej dla dzieci, żeby nie musiały jej poszukiwać poza naszym regionem.

W województwie lubuskim zbudowaliśmy wiele inwestycji drogowych. Jednym z najważniejszych projektów ostatnich lat jest budowa mostu nad Odrą, który łączy Milsko i Przewóz. Jakie korzyści przyniósł nowy most? Mówiąc najkrócej: przed jego budową ci, którzy chcieli dojechać z Zielonej Góry na wschód województwa musieli pokonać nawet 65 km, przez most w Nowej Soli lub trasą przez Sulechów. Nowa przeprawa skróciła trasę o 15-20 kilometrów w zależności od wariantu. Most z doprowadzoną do niego drogą wojewódzką zapewnia płynny, sprawny przejazd z niezwykle malowniczym widokiem na winnice w gminie Zabór.

W Gorzowie Wielkopolskim stworzyliśmy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, czyli nowoczesny zespół średnich szkół zawodowych. Budynki przeszły kompleksową modernizację i zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt służący praktycznej nauce zawodu. Centrum pozwoli dostosować kształcenie zawodowe w północnej części województwa lubuskiego do potrzeb biznesu, obecnego i przyszłego rynku pracy oraz oczekiwań młodych ludzi, którzy chcą mieć dobrze płatną, satysfakcjonującą pracę.

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym województwie lubuskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy ponad 7 tys. projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

mapadotacji.gov.pl/projekty/

Oraz mieście: mapadotacji.gov.pl/projekty/

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***
Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl. Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 20 lat Lubuskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało? - Lubuskie Nasze Miasto

Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto