Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PEC Gniezno stawia na zieloną energię. Spółka zastępuję miał węglowy biomasą WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
od 16 lat
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie dąży do uniezależnienia się od konieczności umarzania uprawnień do emisji CO2 i jednocześnie osiągnięcia statusu efektywnego systemu ciepłowniczego poprzez zastąpienie miału węglowego biomasą spełniającą kryteria zrównoważonego rozwoju.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie wytwarza obecnie ciepło systemowe w dwóch ciepłowniach C-13 przy ul. Spichrzowej 18 i C-14 przy ul. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Pierwsza z nich ze względu na zainstalowaną moc cieplną powyżej 20 MW jest objęta systemem umarzania uprawnień do emisji CO2, zwanym systemem EUETS. Druga nie jest w chwili obecnej objęta takim systemem.

W związku z tym, że wytwarzanie Ciepła systemowego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w ciepłowni C13 jest objęte systemem EUETS, podjęto świadomą decyzję o stopniowym zastąpieniu miału węglowego wykorzystywanego do produkcji ciepła systemowego, biomasą w postaci peletu drzewnego lub PKS - Palm Kernel Shell (rozdrobniona łupina orzecha palmy - olejowca gwinejskiego), co poza efektem ekologicznym ma zagwarantować odbiorcom Ciepła systemowego stabilną i możliwie najniższą cenę pozbawioną wpływu konieczności umarzania uprawnień do emisji CO2, których ceny wzrastają i są trudne do przewidzenia. W ciepłowni C14 w dalszym ciągu będzie wykorzystywany miał węglowy, jako najtańsze paliwo służące do wytwarzania Ciepła systemowego, gdzie wytwarzanie ciepła nie jest objęte systemem EUETS. Jest to jednak sytuacja przejściowa. Komisja Europejska w ramach pakietu aktów prawnych pod wspólnym szyldem “Gotowi na 55” - Fit for 55, który odnosi się do 55 procent, czyli nowego celu przejściowego redukcji emisji w Unii Europejskiej na 2030 rok, wprowadziła dodatkowy system umarzania uprawnień do emisji CO2, który nosi nazwę EUETS2. W ramach tego systemu każdy sprzedawca węgla po roku 2027 lub 2028, jeśli ceny energii na rynkach europejskich będą wysokie, jeśli nie dostarcza go do systemu objętego EUETS, będzie zobowiązany doliczyć do każdego Mg sprzedawanego węgla koszt umorzenia dwóch uprawnień, których cena nie ma przekroczyć 45 Euro. Oznacza to że produkcja Ciepła systemowego z miału węglowego w ciepłowni C14 przestanie być opłacalna.

- Docelowo chcemy więc, żeby nie korzystać z paliw kopalnych na potrzeby dostarczenia Ciepła systemowego do systemu ciepłowniczego miasta Gniezna, dlatego też prowadzimy intensywne prace związane z transformacją energetyczną naszego przedsiębiorstwa. Zastępując miał węglowy biomasą, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, a tym samym użytkownicy Ciepła systemowego zyskają nie tylko na tym, że nie będzie trzeba kupować uprawnień do emisji CO2, ale także darmowe uprawnienia przydzielane każdej instalacji objętej EUETS nie będą w całości umarzane, czyli będą mogły być przynajmniej w części sprzedane. Dodatkowo zmniejszą się opłaty za korzystanie ze środowiska. Spalając biomasę zamiast węgla aż dziesięciokrotnie zmniejszamy ilość związków siarki, które wprowadzane są do atmosfery. Ograniczenie kosztów produkcji Ciepła systemowego jest dla nas jednym z niezmiernie ważnych priorytetów, gdyż cały czas dążymy do tego, żeby zapewnienie komfortu cieplnego mieszkańcom Gniezna było jak najtańsze, a tym samym obciążenie budżetów domowych możliwie jak najmniejsze

- przyznaje Jarosław Grobelny, prezes PEC w Gnieźnie.

Zastępowanie miału węglowego biomasą w przypadku Ciepłowni C13 trwa już od marca 2023 r., od kiedy prowadzone są testy z różnymi rodzajami biomasy. Testowane były poza pelletem drzewnym, surowe odpady tartaczne, odpady produkcyjne z zakładów drzewnych, brykiety drzewne, brykiety ze słomy oraz PKS - Palm Kernel Shell (rozdrobniona łupina orzecha palmy - olejowca gwinejskiego). Analizowany był proces spalania i jego efektywność, sprawność oraz kwestie logistyczne zarówno w zakresie dostaw, jak i transportu wewnątrz zakładu.

Docelowo jednak w ramach transformacji energetycznej rozważana jest geotermia, wysokosprawna kogeneracja oparta na biomasie z opcją wykorzystania paliw alternatywnych, pompy ciepła zarówno woda - woda, wykorzystujące ciepło ścieków i zbiorników wodnych, jak i pompy powietrze - woda, szczególnie dla punktowego wytwarzania ciepła oraz krótkookresowe i długookresowe magazynowanie ciepła. Zakłada się całkowite wyeliminowanie węgla do roku 2050, który Komisja Europejska określiła mianem roku osiągnięcia neutralności energetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto