Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tramwaje? Teatr? Rekreacyjne wzgórza? Tak, tak - to Gubin sprzed lat! Kiedyś to było zupełnie inne miasto

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Oto Gubin z dawnych lat
Oto Gubin z dawnych lat Archiwum Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej
Gubin kiedyś i dziś to dwa zupełnie inne miasta. Zabieramy Was w magiczną podróż do przeszłości. Przenieśmy się i odwiedźmy miejsca, których już nie ma. Zobaczcie na archiwalnych fotografiach, jak pięknie wyglądał Gubin przed laty.

Kiedyś miasto nad Nysą sprawiało zupełnie inne wrażenie niż obecnie. Jakie? Wystarczy zobaczyć stare fotografie, by poczuć tę niepowtarzalną atmosferę. Odwiedzić Izbę Muzealną Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, w której znajdziemy nie tylko stare zdjęcia, ale wiele pamiątek i ciekawych eksponatów.

Wyspa teatralna, Wzgórza Gubińskie, kąpielisko przy moście na Nysie Łużyckiej ... i wiele innych miejsc, które wyglądają dziś inaczej. Warto pospacerować ulicami dawnego miasta

Dawny Gubin! Z tramwajami, teatrem, rekreacyjnymi wzgórzami....

Teatr przypominał starożytną grecką świątynię

Zajrzymy jednak na drugą stronę Nysy - do urzędu miejskiego w Guben, czyli dawnej fabryki kapeluszy. W tamtej okolicy hal i kominów było więcej, co pokazują przedwojenne zdjęcia. Z mostu granicznego rzucimy okiem na Nysę. Oczami wyobraźni (ale i na pocztówkach) zobaczymy… miejską plażę.
Tuż przy moście kąpało się całe miasto. A na wyspie funkcjonował piękny teatr, którego mogły tylko pozazdrościć takie miasta jak Gorzów czy Zielona Góra. Na zdjęciach możemy podziwiać monumentalną budowlę, której twórcą był niespełna 30-letni Oskar Titz (twórca poznańskiego Teatru Nowego oraz berlińskiego Teatru Dramatycznego). Część amfiteatralna i dwie galerie zapewniały 700 miejsc siedzących. Teatr wyglądem przypominał starożytną grecką świątynię. Wysoki na dwa piętra budynek otoczony był drzewami.

Wyspa teatralna, Wzgórza Gubińskie, kąpielisko przy moście na Nysie Łużyckiej ... i wiele innych miejsc, które wyglądają dziś inaczej. Warto pospacerować
Wyspa teatralna, Wzgórza Gubińskie, kąpielisko przy moście na Nysie Łużyckiej ... i wiele innych miejsc, które wyglądają dziś inaczej. Warto pospacerować ulicami dawnego miasta Archiwum Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej

Najwyższa i największa świątynia na Dolnych Łużycach

Teatr był ogromny. Podobnie jak fara, największa, najwyższa świątynia na Dolnych Łużycach. Mogła pomieścić 1.200 wiernych.
Na fotografiach jest ze spadzistym dachem, pokrytym dachówką. Dziś to otwarta ruina. Przed kościołem stał misternie zdobiony pomnik dwóch cesarzy.
Przypominał wieżyczkę kościoła. W latach 30. został rozebrany, bo potrzebne było miejsce do uroczystości. Ten pomnik to wyznacznik - podobnie jak tramwaj - okresu, z którego pochodzą stare fotografie.

Wyspa teatralna, Wzgórza Gubińskie, kąpielisko przy moście na Nysie Łużyckiej ... i wiele innych miejsc, które wyglądają dziś inaczej. Warto pospacerować
Wyspa teatralna, Wzgórza Gubińskie, kąpielisko przy moście na Nysie Łużyckiej ... i wiele innych miejsc, które wyglądają dziś inaczej. Warto pospacerować ulicami dawnego miasta Archiwum Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej

Kościół rozebrany po wojnie

Plac przed farą był największym targowiskiem w liczącym 45-tysięcy (Zielona Góra liczyła wtedy 26 tys.) mieszkańców mieście. Na zdjęciach widać bogato zaopatrzone stoiska. Obok kościoła biegła, uruchomiona w 1904 roku, linia tramwajowa. Niedaleko od tego miejsca na cmentarzu na Wzgórzu Wielkanocnym był kościół, który po wojnie został rozebrany. Na cmentarzu wschodnim (dziś komunalnym) stało zaś ciekawe architektonicznie… krematorium.

Zobacz wideo: Gubińskie Łużyczanki śpiewają o zielonym Gubinie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto