Szykuje się potężna podwyżka za śmieci w Gubinie. Wszystko przez nieszczelny system. Około 3 tysiące osób nie płaci za śmieci!

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Szykuje się podwyżka za śmieci w Gubinie. Jeszcze nie wiadomo jak duża, ale prawdopodobnie mocno uderzy mieszkańców przygranicza po kieszeni.
Szykuje się podwyżka za śmieci w Gubinie. Jeszcze nie wiadomo jak duża, ale prawdopodobnie mocno uderzy mieszkańców przygranicza po kieszeni. Łukasz Koleśnik
Szacunkowo około 3 tysiące osób nie płaci za odbiór odpadów komunalnych w Gubinie. Przez nieszczelny system ucierpią uczciwi mieszkańcy, ponieważ konieczna jest podwyżka za odbiór śmieci. Nowe ceny jeszcze nie zostały zatwierdzone, ale koszt od osoby może oscylować od 30 do nawet 40 zł!

Podczas ostatniego posiedzenia rady miejskiej w Gubinie zapadła decyzja o wycofaniu projektu uchwały w sprawie wyboru metody oraz ustalania opłaty i stawki za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości zamieszkałych. Pierwotnie zakładano, że cena wzrośnie z 24 zł od osoby za odpady segregowane do 30 zł. Miasto przeprowadziło przetarg na świadczenie usług, związanych z odbiorem śmieci, ale został on unieważniony. Jedyną ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Gubinie i cena była zbyt wysoka. Radni wyliczają, że mogła sięgać nawet 40 zł!

Problem z budżetem Gubina na 2021 rok

Jakby tego było mało, to sytuacja z ustaleniem nowych cen za odbiór odpadów komunalnych wpływa też na cały budżet Gubina na przyszły rok. Mówiła o tym skarbnik Edyta Ponikiewska. - Przy planowaniu budżetu na 2021 rok w uzasadnieniu wpisaliśmy, że przewidujemy stawkę 30 zł od osoby do marca i robimy to w oparciu o przygotowane projekty uchwał. W momencie, w którym tych projektów uchwał nie ma musimy oprzeć się na obowiązujących dokumentach, czyli uchwale traktującej o 24 zł za osobę - wyjaśnia. - Przy obecnych wydatkach byliśmy przygotowani na deficyt "na śmieciach" wynoszący 400 tys. zł. Jeżeli jednak będziemy opierali się na starych stawkach, to deficyt będzie liczył 1 mln 200 tys. zł. Mamy obawy, że nie uda nam się uchwalić tego budżetu 30 grudnia.

- Od 2016 roku przez dwa lata dokładaliśmy 200 tys. zł do odpadów komunalnych, przez kolejne dwa lata - 300 tys. zł. W 2020 roku było to 400 tys. zł - wylicza E. Ponikiewska, podkreślając że podwyżka jest konieczna.

Śmieci coraz więcej. Nie wszyscy za nie płacą. - Należy uszczelnić system - mówi burmistrz

Według wyliczeń w urzędzie miejskim produkcja śmieci w ostatnim czasie znacznie się zwiększyła. Nie idzie to jednak w parze m.in. z liczbą mieszkańców. Wiele wskazuje na to, że w mieście są osoby, które nie zostały uwzględnione w tzw. "deklaracjach śmieciowych" i nie płacą za wywóz odpadów. Szacunkowo mówi się nawet o brakujących 3 tysiącach osób w systemie!

- Ci którzy płacą, muszą płacić za tych, którzy tego nie robią. Tak być nie może! - mówi burmistrz Gubina, Bartłomiej Bartczak. - Kłopot w tym, że uszczelnienie systemu nie jest takie proste. Mamy ograniczone możliwości, aby móc weryfikować mieszkańców w kwestii płacenia z odbiór odpadów komunalnych.

Możliwe, że Gubin stanie przed podobną decyzją, jaką niedawno podjęło Krosno Odrzańskie i uzależni cenę za śmieci od zużycia wody. - Nie jest to idealny system, ale dzięki niemu można ustalić, że ktoś w danym gospodarstwie faktycznie mieszka i musi zapłacić za śmieci - wyjaśnia burmistrz Bartczak. - Ale czy zdążymy ten system wdrożyć już w przyszłym roku? Trudno powiedzieć. Na pewno się nad tym zastanawiamy.

Podwyżka za śmieci jest nieunikniona

- Śmieci w Gubinie już powinny kosztować 30 zł od osoby, a są niższe - podkreśla burmistrz Bartczak. - Każdego roku zmieniają się jednak czynniki zewnętrzne i musimy się do nich dostosować. Znów w górę poszła opłata "na bramie" w zakładzie w Marszowie, do którego trafiają nasze odpady...

Jak można się domyślać, mieszkańcy miasta nie są zadowoleni z planowanej podwyżki. - Najpierw słyszałem o 30 złotych od osoby, później 40, a teraz 33. To informacje z przecieków. Nie wiem nawet na jakiej podstawie są ustalane - dziwi się Lech Kiertyczak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Gubinie. - Jesteśmy jednym z największych dostarczycieli odpadów i na razie wiemy niewiele. Największym problemem do rozwiązania jest liczba osób, która nie płaci, przez co tak naprawdę Ci uczciwi muszą za nich płacić. Trzeba coś z tym zrobić! Dlatego nie zgadzamy się na tak wysoką podwyżkę.

Wszystko wskazuje na to, że cena za śmieci w Gubinie wyniesie na pewno ponad 30 zł od osoby za odpady segregowane. Jak to wygląda na tle innych miast? M.in. w gminie Nowa Sól też pojawiła się duża podwyżka - z 15 na 32 zł. W Zielonej Górze natomiast stawki wynoszą obecnie - za odpady segregowane: 14 zł (wywóz raz na tydzień), 11 zł (raz na dwa tygodnie) oraz zmieszane: 22 zł oraz 18 zł. Zmuszone do podwyżek zostały także inne samorządy. I tak np. opłaty w Tarnobrzegu wynoszą 18 i 26 zł, w Inowrocławiu - 17 i 34 zł, w Bydgoszczy - 13 i 39 zł, w Krakowie - 26 i 39 zł.

Prezes PUM: Koszty rosną, dlatego cena również

Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Gubinie od lat zajmuje się gospodarowaniem odpadami w mieście przygranicznym. Prezes PUM, Leszek Linda podkreśla, że na wykonawcę spada odpowiedzialność za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych. - Dlatego te ceny są tak wysokie - wyjaśnia.

Dodaje, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie dwóch przetargów: jeden na zagospodarowanie odpadów, drugi na odbiór i transport śmieci. - Stawki byłyby prawdopodobnie niższe, choć dużej różnicy nie należałoby się spodziewać - mówi Linda. - Najbardziej na ceny wpływa nieszczelny system. Jeśli faktycznie 3 tys. osób nie płaci za śmieci, to biorąc stawkę w wysokości 30 zł mówimy w tym przypadku o ok. 90 tys. zł w skali miesiąca, które nie trafia do budżetu miasta. W ciągu roku to już ok. 1 miliona zł!

Sprawa stawek za śmieci w Gubinie wciąż się rozstrzyga. Wszystko wskazuje na to, że radni gubińscy wrócą do tematu pod koniec stycznia lub w lutym przyszłego roku.

Szykuje się podwyżka za śmieci w Gubinie. Jeszcze nie wiadomo jak duża, ale prawdopodobnie mocno uderzy mieszkańców przygranicza po kieszeni.

Szykuje się potężna podwyżka za śmieci w Gubinie. Wszystko p...

Krosno Odrzańskie. Magister w śmieciarce. Jak wygląda praca "śmieciarza" od kuchni:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie