Zmiana pracy a urlop. Jak policzyć ekwiwalent?

Materiał informacyjny GoWork
Dla wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, zupełnie oczywistym jest fakt, że przysługiwać im będzie urlop wypoczynkowy. Jego wymiar jest ściśle określony przez Kodeks Pracy. Co jednak w sytuacji, w której posiadamy niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a przychodzi nam stawać w obliczu utraty lub zmiany pracy?

Czym jest ekwiwalent za zaległy urlop i kiedy będzie nam on przysługiwał? W jaki sposób możemy go obliczyć? Gdzie najlepiej szukać nowej pracy? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Ekwiwalent za zaległy urlop – czym jest i kiedy znajduje zastosowanie?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop, to w najprostszych słowach gratyfikacja finansowa której udziela nam pracodawca, w wysokości proporcjonalnej do ilości niewykorzystanych dni urlopu. Należy się on każdemu pracownikowi, który nie zdąży wykorzystać dni urlopowych na wypoczynek przed wygaśnięciem umowy, stanowiącej podstawę dla ich przyznania.

Co do zasady, zarówno pracodawcy jak i pracownicy wypowiadając umowę o pracę, starają się wykorzystać rzeczone dni w trakcie okresu wypowiedzenia. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Właśnie w takiej sytuacji pracodawca będzie zobowiązany do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, choć nie jest to jedyna opcja, jaką ma on do dyspozycji.

W sytuacji, w której pracodawca zamierza zatrudnić pracownika w niedalekiej przyszłości na podstawie nowej umowy, niewykorzystane dni urlopowe mogą przejść właśnie na tę umowę. Warunkiem jest oczywiście zgoda obu stron i podpisanie umowy w momencie wygaśnięcia pierwszej.

Inną zaś sytuacją może być porozumienie trójstronne, w momencie, w którym pracownik rozpocznie pracę w nowej firmie. Jak sama nazwa może sugerować, w duchu takiego porozumienia nowy pracodawca zgadza się na przeniesienie niewykorzystanych dni urlopowych pracownika na poczet podpisanej z nim umowy.

Jak obliczyć ekwiwalent za zaległy urlop?

Pierwszą kwestią, o jakiej należy pamiętać podczas obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jest wskaźnik ekwiwalentu, który dla każdego roku kalendarzowego jest inny. Wskaźnik ten oblicza się na podstawie łącznej ilości dni wolnych od pracy w danym roku – na rok 2023, wskaźnik ekwiwalentu wynosi 20,83.

W dalszej kolejności należy określić podstawę do wypłacenia ekwiwalentu, jaką jest miesięczne wynagrodzenie osoby zatrudnionej. Co więcej, przy obliczaniu wysokości ekwiwalentu, należy mieć na uwadze, że najskuteczniejszą z metod będzie obliczenie jego wysokości w odniesieniu do godzin niewykorzystanego urlopu (a nie dni), gdzie zgodnie z Kodeksem Pracy, dobowa norma pracy wynosi 8 godzin.

Znając wszystkie wyżej wzmiankowane czynniki, nie pozostaje nam nic innego, jak podstawę do wypłacenia ekwiwalentu podzielić przez współczynnik ekwiwalentu, a otrzymany w ten sposób wynik podzielić przez 8. W ten sposób otrzymamy wartość pieniężną, jaką należy wypłacić pracownikowi za każdą godzinę niewykorzystanego urlopu. Miejmy również na względzie, że wszystkie wyliczenia w tym zakresie opieramy o kwoty brutto.

Zmiana pracy – gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?

Jeżeli znajdujesz się w sytuacji, w której ekwiwalent za zaległy urlop masz otrzymać w wyniku wygasającej umowy o pracę, warto będzie zatroszczyć się o nowe, stabilne zatrudnienie. Jeżeli zależy Ci na tym, by znaleźć je szybko, to najlepszym co w takiej sytuacji będziesz mógł zrobić, będzie skorzystanie z asysty jednego z portali internetowych, takich, jak na przykład GoWork.pl.

To właśnie dzięki bogatym funkcjonalnościom naszego serwisu, jako kandydat możesz znaleźć zatrudnienie w przeciągu kilku dni, z łatwością odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń w ciągu jednego tylko dnia! Baza dostępnych ofert z kolei jest tak duża, że z całą pewnością sprosta ona nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom.

Rzecz jasna, masz do swojej dyspozycji także szereg alternatywnych, nieco bardziej tradycyjnych metod, jak na przykład skorzystanie z asysty powiatowego urzędu pracy, czy agencji zatrudnienia tymczasowego, ale żadna z tych opcji nie będzie w stanie zapewnić Ci takiej efektywności, jak pierwsza ze wskazanych opcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto