Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas pielgrzymowania 2023. Jak pielgrzymi przygotowują się do trasy? Co jest najważniejsze przed drogą? O czym trzeba pamiętać?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Pielgrzymi z województwa lubuskiego udają się nie tylko na Jasną Górę. Pielgrzymki piesze, autokarowe czy rowerowe odbywają się też do innych sanktuariów, również tych w regionie. Uczestnicy radzą, jak się przygotować do trasy.

Pielgrzymki. Duchowa droga

W sierpniu codziennie na Jasną Górę wchodzą kolejne pielgrzymki z różnych stron Polski. Pielgrzymi z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wejdą na Jasną Górę w sobotę, 12 sierpnia. Tego samego dnia przyjdą też wierni z Sandomierza, Warmii, Gdańska, Białegostoku i Torunia. Z listy publikowanej przez biuro prasowe Jasnej Góry wnika, że do końca miesiąca codziennie będą przychodziły nowe grupy.
Pielgrzymować można też na terenie województwa lubuskiego. Mamy jedenaście sanktuariów, do których organizowane są piesze rowerowe lub autokarowe pielgrzymki.

- Pielgrzymka, najprościej ujmując, to duchowa droga, którą podejmujemy albo do świętych miejsc, różnych sanktuariów albo po to, aby spotkać się w różnych ważnych miejscach z różnymi ludźmi - wyjaśnia ks. Adrian Put, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Pielgrzymka. Jak się przygotować do drogi?

Dariusz Stemplewski z Zielonej Góry w tym roku udał się na pielgrzymkę na Jasną Górę jedenasty raz, w tym wraz z rodziną, czyli z żoną i dwiema córeczkami piąty. Pielgrzym podkreśla, że do pielgrzymki trzeba się przede wszystkim przygotować duchowo.

– Trzeba zdać sobie sprawę, że idzie się w jakiejś konkretnej intencji. Tak było ze mną, kiedy pierwszy raz pielgrzymowałem. Szedłem wtedy w intencji trzeźwości. Wcześniej w tej intencji szła moja żona. Otrzymaliśmy dla naszej rodziny konkretną łaskę – przyznaje pan Dariusz. – Jeśli chodzi o to, żeby szło się jak najbardziej komfortowo, to najważniejsze są wygodne, rozchodzone buty, to podstawa i minimum 70 procent udanej pielgrzymki i tzw. sukcesu, żeby dojść na Jasną Górę w miarę bez otarć.

Pielgrzymka. Co dokucza w drodze?

Po pierwszym dniu najwięcej jest otarć i pęcherzy.

– Na szczęście nie każdego to dotyczy. My z żoną mamy rzadko odciski. Jeśli takowe się pojawią, to w każdej z grup są tzw. osoby medyczne, które opiekują się pielgrzymami. Jeśli zaistnieje sytuacja, kiedy ktoś będzie wymagał większej interwencji, z nami jest też lekarz, który dba o pielgrzymów.

Barbara Motykiewicz z grupy medycznej dodaje, że często zdarza się tzw. asfaltówka. – To stan podrażnionej skóry po słonecznym dniu, kiedy asfalt odbija swoim ciepłem i nas po prostu poparzą, to też jest niebezpieczne, ale trochę odpowiednich medykamentów i dajemy radę – podkreśla.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto