MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gubin. Przejście graniczne to miejsce, w którym zatrzymał się czas. Zdjęcia terminalu w Gubinku

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Miejsca, w których zatrzymał się czas na przejściu granicznym w Gubinku.
Miejsca, w których zatrzymał się czas na przejściu granicznym w Gubinku. Mariusz Kapała / GL
Rok temu nasz fotograf odwiedził przejście graniczne w Gubinku niedaleko Gubina. Terminal na polsko-niemieckiej granicy niewiele się zmienił, odkąd weszliśmy do strefy Schengen. Wiele budynków wciąż wygląda, jakby ktoś je opuścił i pozostały w takim zawieszeniu przez wiele lat. Tutaj czas się zatrzymał. Przynajmniej jeśli chodzi o niektóre działki, ponieważ znajduje się coraz więcej inwestorów, którzy próbują wykorzystać te tereny np. na tor gokartowy. Część budynków wciąż jest jednak opustoszała i sceneria pasowałaby do niejednego filmu. Zobaczcie zdjęcia!

Jeszcze kilka lat temu nic się tam nie działo. Przejście graniczne było kompletnie opustoszałe. Powiat krośnieński próbował sprzedać te tereny, ale przez długi czas nie było inwestorów, którzy byliby nimi zainteresowani. Teraz jednak część działek w pewnym stopniu została zagospodarowana. Powstała między innymi stacja paliw, a nawet... tor kartingowy. To jednak wciąż tylko kilka działek, które są w jakimś stopniu wykorzystywana. Na wielu z nich czas się zatrzymał.

Czas się zatrzymał na przejściu granicznym w Gubinku

Wyłączając wspomnianych wcześniej pojedynczych inwestorów, teren przy byłym przejściu granicznym wygląda praktycznie tak samo. Puste, niszczejące wielkie budynki. Zniszczone samochody, niektóre wyjęte z czasów PRL. Stare znaki w języku niemieckim. W niektórych miejscach czas się zatrzymał i warto to zobaczyć z bliska. Zobaczcie naszą galerię:

Miejsca, w których zatrzymał się czas na przejściu granicznym w Gubinku.

Czas zatrzymał się na dawnym przejściu granicznym w Gubinku....

Kolejni inwestorzy zainteresowani terenami przy Gubinku?

Istnieje szansa, że w przyszłości coraz więcej będzie się działo na byłym przejściu granicznym w Gubinku. Starostwo powiatowe w ostatnim czasie sprzedało dwie działki. Kupił je przedsiębiorca z Nowego Sącza, który będzie tam parkował TIRy.

- Wkrótce w życie wchodzi tzw. pakiet mobilności, który zmusza przedsiębiorców transportowych do powrotu do Polski (macierzystej bazy) dużo częściej niż to było do tej pory - wyjaśnia wicestarosta Ryszard Zakrzewski. - Do Nowego Sącza z granicy polsko-niemieckiej jest ok. 600 kilometrów, dlatego przy częstszych powrotach lepiej mieć placówkę jak najbliżej granicy.

Trudno powiedzieć jak dużo w najbliższej przyszłości zmieni się na byłym przejściu granicznym w Gubinku. Przez wiele lat po otwarciu granic oglądaliśmy te same obrazki i nie wygląda na to, żeby miało tam dojść do jakiejś rewolucji w postaci powstania galerii handlowej czy innego, wielkiego kompleksu. Ale możemy się mylić i pojawią się zainteresowani inwestorzy, którzy sprawią, że coś więcej zacznie się tam dziać.

Gubin. Na terenie byłego przejścia granicznego Gubinek powstaje tor gokartowy:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto